Bugun...
6,5 milyon asgari ücretli adına konuşacak
Tarih: 06-12-2018 10:25:00 + -6,5 milyon asgari ücretli adına konuşacak

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri bugün başlıyor. Bu yılki toplantıya ilk kez bir asgari ücretli çalışan katılacak.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri bugün başlıyor. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, (Türk-İş) yaklaşık 6,5 milyon asgari ücretlinin kaderini belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na ilk kez “üye” olarak katılacak asgari ücretli işçiyi belirledi. Türk-İş Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesinde sendika merkezinde basın toplantısı düzenledi. 

Bu yıl ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de yer alacak. Yalova Üniversitesi’nde özel güvenlik elamanı olarak çalışan 2 çocuklu ve kirada oturan Gülden Görmez, devlet yetkilileri ve patronlara geçinmenin ne kadar zor olduğunu anlatacak. TÜRK-İŞ sendikası Görmez'in konuşmasına müdahale edilmeyeceğini açıkladı.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve sendika yönetimi, Yalova Üniversitesi’nde özel güvenlik elamanı olarak çalışan 2 çocuklu ve kirada oturan Gülden Görmez isimli bir kadın işçiyi seçti. 

ASGARİ ÜCRETLİ TEMSİLCİ İLK KEZ ALINIYOR

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Atalay, bugün Görmez’i kamuoyuna tanıtacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı bugün Çalışma Bakanlığı’nda yapılacak. Başkan Ergün Atalay, daha önce sendika başkanlarından oluşan 5 işçi temsilcisiyle yer aldıkları komisyona, bu yıl ilk defa asgari ücretle çalışan bir işçiyi de alacaklarını açıklamıştı.

Atalay, bu açıklamasının ardından Türk-İş’e bağlı tüm sendikalara yazı gönderip üyeleri arasından komisyona katılabilecek nitelikleri taşıyan asgari ücretli işçilerin bildirilmesini istedi. Daha sonra da seçim yapıldı ve Yalova Üniversitesi’nde özel güvenlik personeli olarak çalışan ve Türk-İş’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası’na üye olan bir kadın işçi belirlendi.

İŞÇİLERİ TEMSİL EDECEK

Gülden Görmez işçi ve asgari ücretle çalışan bir anne. Evi kira ve 2 çocuğuyla geçimini sağlamaya çalışıyor. Kadın işçinin komisyonda yapacağı konuşma için Türk-İş’ten hiçbir müdahale yapılmayacağı belirtildi.

EV SAHİBİ ÇALIŞMA BAKANLIĞI

Asgari ücret görüşmelerinin bu yılki ilk toplantısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un açılış konuşmasıyla başlayacak toplantıda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

TÜRK-İŞ’İN TEKLİFİ 2 BİN LİRA

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, son dönemde döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle asgari ücretlilerin kayıplarına dikkati çekerek, asgari ücretin ekim ayından itibaren 2 bin liraya yükseltilmesi, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun aralık ayındaki görüşmelerinin de mevcut asgari ücret üzerinden değil 2 bin lira üzerinden yapılmasını gündeme getirmişti.
Kaynak: gercekgundem.com

Bu haber 29 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ