Bugun...
Bill Gates’i tahtından indirdi!
Tarih: 06-03-2018 20:40:00 + -Bill Gates’i tahtından indirdi!

Forbes dergisinin hazırladığı ‘Milyarderler’ listesinin zirvesinde, uzun yıllardır koltuğu bırakmayan Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i tahtından indiren Amazon’un kurucusu ve CEO Jeff Bezos yer aldı.

Forbes’un liste tarihinde ilk kez 100 milyar dolar sınırını aşan Bezos, 112 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ismi olarak kayıtlara geçti. Bill Gates, 90 milyar dolarlık servetiyle bu yıl ikinci sırada kaldı.

Berkshire Hathaway’ın sahibi yatırımcı Warren Buffett ise 84 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin üçüncü ismi oldu. Louis Vuitton’un sahibi olan Fransız Bernard Arnault 72 milyar dolarla dördüncü, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg 71 milyar dolarlık servetiyle beşinci sırada yer aldı.

Dünyanın en zengin ilk 10 ismin 7’si ABD’li olurken, Zara’nın sahibi İspanyol Amancio Ortega 71 milyar dolarlık, bir dönem dünyanın en zengin ismi de olan Meksikalı telekom devi Carlos Slim Helu 67,1 milyar dolarlık servetiyle ilk 10’da ABD dışından yer alan diğer isimler oldu.

Açıklamaya göre 40 Türkiye vatandaşının yer aldığı listede Türklerin toplam serveti 72,4 milyar dolara yükseldi. Listede yer alan Türklerin ağırlığı geçen yıla göre önemli oranda arttı. Türklerin toplam sayısı geçen yıla göre dokuz, toplam serveti ise 20,2 milyar dolar artış gösterdi.

Türkiye’nin en zengini Murat Ülker 4,8 milyar dolarlık servetiyle dünya sıralamasında 422’nci oldu. 2013’ten bu yana en fazla Türkiye vatandaşının yer aldığı listede Hüsnü Özyeğin, Osman Kibar, Mustafa Küçük, Rahmi Koç, Semahat Arsel ve Şarık Tara da dünyanın en zengin ilk 1000 milyarderi arasında yer aldı.

ABD’de kurduğu yoğurt markası Chobani ile listede yer alan Hamdi Ulukaya’nın serveti 1,8 milyar dolara yükseldi. Listeye geçen yıl giren biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu Osman Kibar, servetini 800 milyon dolar artırarak 2,8 milyar dolara çıkardı.

ABD’de kurdukları Sierra Nevada Corporation ile NASA’nın uzay istasyonuna kargo taşıyan Eren Özmen ve Fatih Özmen çifti, toplam 3 milyar dolarlık servetle ilk kez dünya milyarderleri arasında yer aldı.

Listedeki isimler (dolar cinsinden)

Jeff Bezos – Amazon.com – 112 milyar – ABD
Bill Gates – Microsoft – 90 milyar – ABD
Warren Buffett – Berkshire Hathaway – 84 milyar – ABD
Bernard Arnault – LVMH – 72 milyar – Fransa
Mark Zuckerberg – Facebook – 71 milyar – ABD
Amancio Ortega – Zara – 70 milyar- İspanya
Carlos Slim Helu – America Movil – 67,1 milyar – Meksika
Charles Koch – Koch Industries – 60 milyar – ABD
David Koch – Koch Industries – 60 milyar- ABD
Larry Ellison – Oracle – 58 milyar – ABD
Michael Bloomberg – Bloomberg LP – 50 milyar – ABD
Larry Page – Google – 48,8 milyar – ABD
Sergey Brin – Google – 47,5 milyar – ABD
Jim Walton – Wal-Mart – 46,4 milyar – ABD
S. Robson Walton – Wal-Mart – 46,2 milyar – ABD
Alice Walton – Wal-Mart – 46 milyar – ABD
Ma Huateng – Tencent Holdings- 45,3 milyar – Çin
Francoise Bettencourt Meyers – L’Oreal – 42,2 milyar – Fransa
Mukesh Ambani – Reliance – 40,1 milyar – Hindistan
Jack Ma – Alibaba.com – 39 milyar – Çin
Kaynak: gercekgundem.com

Bu haber 136 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ