Bugun...
Bölgemizin Kültür ve Tarih Hazineleri
Tarih: 24-09-2018 10:34:00 + -Bölgemizin Kültür ve Tarih Hazineleri

Daskyleion – Kyzikos – Zeytinliada kazılarının anlatıldığı panel Santral ve Kültür Merkezinde yapıldı.

 

 

 

 

 

29. Uluslar arası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali’nin en önemli etkinliklerinden biri olan ‘Bölgemizin Kültür ve Tarih Hazineleri’nin anlatıldığı panel: Daskyleion, Kyzikos ve Zeytinliada’nın tarihini, burada yaşamış uygarlıkları, bu uygarlıkların geride bıraktıklarını merak eden izleyiciler tarafından ilgi ile takip edildi.

 

Panelden kısa notlar:

 

-Dr. Ulaş Töre Sivrioğlu’nun gerektiğinde ve gerektiği gibi araya girerek gerçekleştirdiği başarılı yönetim sayesinde renklendi.

 

-Prof. Dr. Tomris BAKIR 1988-2010 tarihleri arasında kazı başkanlığı yaptığı Daskyleion’u anlatırken o günleri yaşıyor gibi heyecanlı idi.

 

-Daskyleion’un şimdiki kazı başkan yardımcılığını yapan Prof. Dr. Sedef Çakay KEPÇE’nin anlatımları ilgi odağı oldu.

 

-Doç. Dr. Nurettin KOÇHAN, Kyzikos kazılarının önemini, bölge ve dünya tarihindeki yerini anlattı.

 

-Zeytinliada’nın kazı başkanlığını yapmış Prof. Dr. Nurettin Öztürk ise Erdek sahilindeki bu küçük adanın sessizce neler barındırdığını dili olsa kendini nasıl anlatacağını kendi özgün kelimeleri ile dinleyenlere aktardı.  

 

Panel, kültür ve sanat etkinliklerine özel önem veren Bandırma Belediye Başkanı Sayın Dursun MİRZA ve iyi bir kitap okuyucusu olan Bandırma Kaymakamı Sayın Gökhan YAZAR tarafından da ilgi ile izlendi.  
Bu haber 606 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YÖRESEL HABERLERİ