Bugun...
Cam kırıklarının dansına davetlisiniz…
Tarih: 08-11-2017 11:30:00 Güncelleme: 13-12-2017 11:43:00 + -Cam kırıklarının dansına davetlisiniz…

 

 

 

Söylentilere göre: Fenikeli tüccarlar, bir nehrin ağzında karaya çıkmış. Gemi çalışanları, yemek pişirmek için hazırlık yaptıklarında, kazanlarını oturtmak için düzgün taşlar bulamamış, geminin ambarındaki güvercin gübresi olan güherçile kalıplarını kullanarak ocak yapmışlar.

 

Yemiş, içmiş uyumuşlar…

 

Ocağın ateşi gece boyunca sodyum bileşeni olan güherçile ile karışan kumu eritmiş. Tüccarlar ve denizciler sabah uyandıklarında kazanlarını şeffaf bambaşka bir madde yani cam üzerinde bulmuşlar. Sonra da, tesadüfen buldukları maddenin üretimini geliştirmiş Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelere cam eşya olarak satmışlar.

 

Antik Mısırlılar, cama hem renk vermiş hem de üfleyerek şekillendirmişler; Romalılar, dekor ve süsleme işlerinde kullanmışlar.

 

12. yüzyılda küçük ölçülerde üretilebilen renkli camlarla pencere açıklıklarını geçmek mümkün olmayınca, camlar görsel bir desen oluşturacak şekilde bir araya getirilmiş, böylece vitray dediğimiz sanat ortaya çıkmıştır.

 

Günümüzde vitray, plakalar halindeki renkli camlardan, motifin parçaları tek tek kesilip yapılmakta, kaçınılmaz olarak ta pek çok küçük parça artmaktadır.

Artan bu renkli cam parçaları daha küçük parçalara bölünerek, 3000 yıl öncesinin mozaik sanatına öykünmüş “cam kırıklarının dansı” oluşturulmaktadır.

 
Bu haber 393 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONUK YAZARLAR HABERLERİ