Bugun...
Suriyelilere İstanbul yasaklandı
Tarih: 09-02-2018 10:30:00 + -Suriyelilere İstanbul yasaklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, nüfus yoğunluğu nedeniyle Suriyelilerin İstanbul'a göçünün geçici olarak dondurulduğu açıklandı.

 

 

 

 

 

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türkiye'deki Suriyelilerin İstanbul'a gelişlerinin geçici olarak dondurulduğunu açıkladı. Açıklamada, ''Nüfus yoğunluğu da gözetilerek İstanbul'a yeni kayıt alınmıyor'' ifadesi kullanıldı. İstanbul’da kayıtlı 542 bin Suriyeli var. 

Biyometrik kimlik verilerek kayıt altına alınan Suriyeliler bir buçuk yıldır izin belgesiyle şehir değiştirebilirken, İstanbul’da ise başka illerden göç eden Suriyelilerin kaydı geçici olarak donduruldu. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce İstanbul’a yeni kayıt alınmazken, kayıt dışı olanları tespit çalışması başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

''Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin 81 ilinde yaşayan Suriyelilerin kayıtları güncelleniyor. Bu güncelleme  nedeniyle İstanbul’da yoğunluk oluştu. Ayrıca İstanbul, Suriyeliler için de cazibe merkezi durumunda. Nüfus yoğunluğu da dikkate alınarak İstanbul’a yeni kayıt alınmıyor. Başka illerden İstanbul’a gelen Suriyelilere kayıtlar geçici olarak kapatılmıştır.''

İSTANBUL'DA 500 BİNDEN FAZLA SURİYELİ YAŞIYOR
Yurt genelinde 3 milyon 485 bin 644 Suriyeli’ye biyometrik kimlik verildi. Kayıt altına alınan Suriyelilerin en fazla tercih ettiği şehir İstanbul. İstanbul’da kayıt altında 542 bin 842 Suriyeli yaşıyor. İstanbul’u 468 bin 274 kişiyle Şanlıurfa, 457 bin 544 kişiyle Hatay, 359 bin 194 kişiyle Gaziantep takip etti. Nüfus oranına göre ise en fazla kayıtlı Suriyeli Kilis’te yaşıyor. 136 bin 319 nüfusu olan Kilis’te, 130 bin 829 kayıtlı Suriyeli barınıyor. 49 kayıtlı kişiyle Bayburt en az Suriyeli’nin yaşadığı il olurken, ardından 67 kayıtlı kişiyle Artvin, 70 kişiyle Bartın ve 91 kişiyle Gümüşhane geliyor.

SEYAHAT İÇİN İZİN BELGESİ
İçişleri Bakanlığı tarafından bir buçuk yıl önce yayımlanan genelgeye göre Suriyeliler şehir değiştirmek için Göç İdaresi'nden izin almak zorunda. Alınan ''seyahat izin belgesi şartı'' kapsamında otogar, havaalanı ve kentlerin giriş noktalarında 24 saat uygulama yapılırken, seyahat izin belgesi olmayan Suriyelilerin şehir değiştirmelerine izin verilmiyor.

 

 
Bu haber 125 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ