Bugun...

Can EMRE
1 MAYIS EMEK ve EMEKÇİ BAYRAMI’MI DEDİNİZ.!?
Tarih: 01-05-2017 10:34:00 Güncelleme: 01-05-2017 10:34:00


 

 

 

 

 

 

 

Türkiye siyasi, sosyal, kültürel ve yaşamsal olarak artık eski Türkiye değil.

 

Hele 16 Nisan’da Evet oylarının sandıklarda yapılan oyunlar ve YSK’nın desteği ve % 51 ile 2019’da yeni sistemi getirecek olması şartları daha da zorlayacaktır.

 

Tüm bu gelişmelerin yanında yarın 1 Mayıs.

 

Emek ve Emekçi Bayramı.

 

Bayram ve Tatil ilan edilip emekçiler tarafından kutlanacak olması çok güzel ama ne kadar gerçekçi olduğu tartışma konusu.!?

 

Amerika Chicago’da 1886’da demiryolu ve kerestecilik şirketlerinin yaktığı bu meşale işçilerin yoğun çalışmalarının, patronlar tarafından ezilmelerinin hatta o dönemlerde köleleştirmelerinin önüne geçmek çalışanların insanca ve yaşlanabilir şartlarda hayatlarını idame ettirme adına başlayan grevler ve hak aramalardı.

 

İşçilerin 1886’dan itibaren grev kartını kullanarak, kendilerini köle gibi gören düzene ilk başkaldırışları ve onlar karşısında ellerini güçlendirdi.

 

Ülkemizde ise geçmiş yıllarda, AKP’nin iktidarından önce işçi ve işveren ilişkileri, sendikalaşma ve sendikaların güçleri,  büyük halk kitlelerinde geniş bir tabana sahip olmaları, grev kartını kullanarak, yaptırım güçlerini ortaya koymaları açısından Sendikalar büyük bir güçtü.

 

Çünkü o dönemlerde Emek kutsaldı ve bunu da tüm kesimler biliyordu.

 

Emeği üretenlerin kendi hakları için mücadeleleri, sömürü düzenine karşı omurgalı duruşları, geniş bir halk tabanında destek bulması AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılına kadar devam etti.

 

Daha sonra AKP’nin izlediği liberal politikalar, özelleştirmeler, devlet eliyle büyüme yerine özel müteşebbisler ile büyüme modeline geçilince emek, emekçi, çalışanlar hakça bölüşenler yok edilip büyük iş adamalarının yaratılması ile yeni bir düzene geçildi.

 

Bu düzen kapitalist düzen ve liberal ekonomi idi.!

 

AKP’nin iktidara gelmesinden sonra ilk iş Emek düzenini yok etmek oldu.

 

Devlet ilk iş olarak sarı sendikalar kurdurarak işçileri ve sendikaları böldü. Özelleştirmeler ile sendikaları işlevsiz hale getirdi. Türk-İş ve Disk gibi sendikaları sindirerek onların güçlerini sıfırladı.

 

Bununla da yetinmeyip sendikalarda yönetici, temsilci ve sendikacı konumunda olan işçileri AKP’ye üye yaparak sendikal faaliyetler yerine bunların siyasal faaliyetler yapmalarının önünü açarak işçiler arasında da partisel anlamda da bölünme yaratıldı.

 

Bir kısım işçiler bağlı olduğu sendikada yönetici ve temsilci olmalarına rağmen işyerinde sözde işçilerin sosyal ve özlük hakları ile çalışma hayatında yaşanan sıkıntılar ile mücadele ediyor gibi görünmelerine rağmen seçimlerde AKP’ye oy vererek, ülkede iktidarın güçlenmesine neden oldular.

 

Emek ve Emekçi adına tüm bu olumsuz koşullar ülkede devam ederken hükümet 1 Mayıs’ı Emek ve Emekçi Bayramı ilan ederek Resmi Tatil olduğunu söyledi.

 

Herhalde dünyada ilk defa içi boşaltılmış sendikaların, ezilmiş emek ve emekçinin ülkemizde 1 Mayıs’ın bayram ilan edilmesi kadar traji komik bir durum yoktur.

 

1 Mayıs’ı Bayram ilan ediyorsun ama emek ve emekçileri de yok sayarak onları paspas niyetine kapı önüne koyuyorsun.

 

Yok, böyle bir düzen ve sistem.

 

Bayramı var ama hakları yok.

 

Pazarlık güçleri, temsil güçleri ve grev güçleri yok edilmiş.!

 

Çalışma hayatında barış yok edilmiş, iş güvenlikleri hiçe sayılmış…

 

Yetmemiş saatlik, günlük, yarım günlük, haftalık ve geçici çalışma modelleri ile adeta emek ve emekçiyi köleleştirerek kapitalizmin ülkenin her yerini ağ gibi örmesini görmezden gelerek 1 Mayıs Emekçi Bayramını kutlayacağız.!

 

1 Mayıs’ta Taksim’e çıkamayan işçiler, meydanlara inemeyen işçiler haklarını arayamayan işçiler yarın Bayramlarını kutlayacak.

 

Kapitalizm ve liberalizm ile döşenmiş yollar, yok edilmiş haklar, dizayn edilmiş sarı sendikalara rağmen yarın emekçiler tüm zorluklar karşısında meydanlarda 1 Mayıs bayramlarını buruk kutlayacaklar.

 

Eskiden, hak verilmez alınırdı.

 

Bu gün ise 1 Mayıs göstermelik bir hak.

 

Üzgünüz, mutsuzuz gelecekten umutsuzuz.

 

Olmayan, elimizden alınan hakların ezilen emek ve emekçinin 1 Mayıs Emekçi bayramı kutlu olsun.

 

Daha güzel günler görmek inancıyla.

 

 

30.04.2017- Can EMRE – Bandırma EKSPRESS

 Bu yazı 3985 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI