Bugun...

Can EMRE
GOODBYE, BAY EDİP UĞUR
Tarih: 22-10-2017 15:22:00 Güncelleme: 22-10-2017 15:22:00


 

 

 

 

 

AKP Milletvekiliydi,

 

AKP Genel Başkan Yardımcısıydı,

 

Partisinin ve bölgesinin etkin ismiydi,

 

Daha sonra 2014’te Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı yapıldı,

 

Belediye Başkanı olduktan sonra en büyük icadı ve icraatı “ Rotterdam Limanı Projesiydi ”

 

Bandırma-Biga hattında 1/100.000 planlar ortaya çıktığında, “ Bandırma ve bölgesini sanayi Şehri, Akçay, Altınoluk, Edremit hattını Turizm şehri” ilan ederek, adeta Bandırma ve bölgesinin idam fermanını “ yazıyordu.

 

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı da yanına alarak Hollanda ve Fransa’ya geziler düzenleyerek kamuoyu oluşturmaya, Bandırma’ya yatırımcı çekmeye çalıştı ve çok uğraştı.

 

Hayalim dediği Rotterdam Projesini hayata geçiremeden, seçimler öncesi AKP’li Bakan Betül Fatma Sayan’ı ülkesine sokmayan Hollanda ile kriz yaşanınca, Basın toplantısı ile Basın mensupları önünde “Hayali olan Rotterdam Projesini” cart diye yırtarak, önemli olan Sayın Cumhurbaşkanım, partimin ve hükümetimin görüşleridir. Benim hayalim olabilir ama Hükümetimin ve bizim Hollanda ile çalışmamız bu gün bitmiştir dedi.

 

 

Aslında Bay Edip Uğur Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra yaptığı açıklamalar ile Bandırma’nın karşısında durmuş, Bandırma’yı hedef göstermiş ve Bandırma’yı göz ardı etmiş bir Belediye başkanı idi.

 

Aslında kendi partisi Milletvekilleri hatta Büyükşehir Belediye Başkan Meclis Üyeleri bile Bandırma’lı olmalarına rağmen Bandırma için yapılanlar karşısında Edip Ağabeylerinin tutum ve davranışları karşısında ve onun gücü karşısında etkisiz ve yetkisiz kaldılar.

 

2014 – 2017 yılları arası Bay Edip Uğur Bandırma’yı yok saydı. Esti gürledi. Su fiyatları, ulaşım zammı, Bandırma’nın tarihi yapılarını, sokak ve caddelerini, kıyı şeridini hatta Cumhuriyet Meydanını bile ortadan ikiye bölerek Festivalin yapılmasını bile engelledi.

 

Genel hatları ile yazıyorum, yoksa yaptıkları sayfalar almaz.

 

Bay Edip Uğur için Bandırma Ekspress’te çok yazdım. Bunlardan bir kaç tanesi;

 

“ Bandırma’yı rüyalarından Çıkar Edip Ağa”

 

“Hani Büyükşehir’in nimetlerinden faydalanacaktık”

 

“Edip Ağanın Bandırma takıntısı”

 

“Rotterdam Limanı güme” gitti gibi…

 

Şimdi AKP Genel Başkanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 seçimleri öncesi metal yorgunluğunu öne sürerek İstanbul, Ankara, Balıkesir, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlarını istifaya davet etti.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş önüne konan kâğıda imzayı attı ve ayrıldı. Arkasında betonlaşmış, silueti bozulmuş, kargaşa içinde ranta kurban edilmiş bir İstanbul bıraktı.

 

Keza Ankara’da eski Bakan Bülent Arınç’ın söylediği gibi Melih Gökçek’te Ankara’yı parsel parsel sattı demesine rağmen, beni fazla konuşturmayın diyerek köşesine çekildi.

 

Şimdi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Bay Edip Uğur için papatya falı açıyorlar. Gidecek mi, gitmeyecek mi?

 

Hollanda ile kriz yaşandığında bir gecede Basın Mensupları önünde Hollanda Rotterdam limanı projesini yırtan, hatta Fransa’ya götürdüğü maketini bile çöpe atan Bay Edip Uğur’un istifa etmemesi direnmesi mümkün mü?

 

İstanbul, Balıkesir, Bursa ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları yeni Anayasa Referandumunda EVET çıkartamadıkları için ve artık süreleri dolduğu için görevlerinden ayrılmış olacaklar.

 

Birbirleri ile iletişim halindeler, birbirlerini kolluyorlar, birbirleri ile yakın temastalar gibi mazeretlere gerek yok, Hükümetin uyguladığı politikadır aslında bu!

 

Bende, Bandırma’yı çok seven, düşünen gece gündüz Bandırma için çalışan Bandırma’ya harika eserler kazandıran ???

 

Bay Edip Uğur’un gidişinden önce yolun sonuna geldiğini aslında direnmeden öte direnmesinin söz konusu dahi olamayacağını söyleyerek noktalıyorum.

 

GOODBYE, BAY EDİP UĞUR…Bandırma seni unutmayacak…

 

Can Emre – 22 Ekim 2017

 

 

 

 

 Bu yazı 3238 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI