Bugun...

Can EMRE
YSK DEVAM DESEDE 2019’DA BAŞKANLIK ZOR
Tarih: 21-04-2017 11:33:00 Güncelleme: 21-04-2017 11:35:00


 

 

 

 

 

16 Nisan’da referandumda yapılan sihirbazlıktan sonra Türk Halkı EVET ve HAYIR’ cılar diyerek ikiye bölündü, bunu Pazar günü net gördük.

 

Bunun üzerine birde YSK, CHP’nin itirazını reddedip seçimlerde hile yoktur dediğinde Pazar günü iki kişiden birinin HAYIR oyu verdiğini düşündüğünüzde bugün o iki kişiden biri inanın bir, iki, üç, dört, değil, on binlere ulaştı.

 

Hele hele 16 Nisan’da Büyükşehirlerde oluşan HAYIR dip dalgası, bu karardan sonra halk nezdinde Tusunami olarak büyüyecektir. Buna inanın.

 

Aynı zamanda yeni Anayasa paketinin referandumda şaibeli olarak % 51 ile zar zor geçmesi bize 2019’da yapılacak Başkanlık seçimlerin bile bu günden itibaren artık garanti olmadığını göstermiştir.

 

“ 2019 seçimlerine daha iki yıl var fakat bunu bu günden yazmış ” olayım.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019’da Partili Başkan olarak kazansa bile bu gün ikiye bölünen toplum tarafından bir yarısı için “Başkan” ama diğer yarısı için “Diktatör veya Tek Adam” olarak görülmeye devam edecektir.

 

Bunu kendi tercih etti.

 

Seçim çalışmalarında iktidarın, HAYIR verecekleri Terörist ve FETÖ’cü ilan etmesi bu bölünmenin en önemli nedeni oldu. Ne kadar pansumanda yapılsa o yara kanayacaktır.

 

AKP ve MHP ittifakına karşı ayrı ayrı mücadele eden CHP ve HDP’ nin bu süreçte uzlaşıcı tavrı İktidarın ise bugün Evet’ lerin az çıkmasını bahane göstererek MHP’den hızla uzaklaşarak HDP ve Kürtler ile dirsek temasına girdiği gözden kaçmamaktadır.

 

Kürtleri yok sayan ve her fırsatta bunu dile getiren Erdoğan ve AKP’ nin bu süreçte nasıl bir pozisyon alacağını hep beraber göreceğiz!

 

Fakat bu süreçte CHP’ nin alacağı karar ve takınacağı tavır önemlidir.

 

Kılıçdaroğlu’nun “ Bu başarı bizim değil, tamamen halkımızındır ” dediği gibi kendisinin uzlaşıcı tavrı, yumuşak üslubu seçimde muhafazakâr seçmenden bile oy alınmasına HAYIR’ ların yüksek çıkmasına neden olmuştur.

 

Bu gün önemli olan özellikle AKP’li Belediyeler tarafından yönetilen Büyükşehirler de HAYIR oylarının patlama yaparak yükselişe geçmiş olmasını CHP iyi analiz etmeli ve değerlendirmelidir.

 

Büyükşehirlerde birbirinden bağımsız olarak harekete geçen, sisteme, tek adamlığa, dayatmaya, siyasal islama, baskıya, hukuksuzluğa baş kaldıran artık yeter diyebilen ve herhangi bir partiye mensup olmayan ama yüreğinde Vatan, Cumhuriyet ve Atatürk sevdası olanlar bu dalgayı harekete geçirmeye başarmıştır.

 

Bu çok önemlidir.

 

HAYIR, oyu veren tüm kesimler, partili veya partisizler, bu ülkede yaşanan bu ülkeyi vatan bilen dil, din, mezhep farkı gözetmeksizin hepimiz bu dayatmaya ve tek adamlık rejimine karşı birlik olmalıyız.

 

Şayet bu ülkede birlik ve beraberlik, huzur ve güven içinde bölünmeden yaşamak istiyorsak bunu yapmalıyız. Ve başarmalıyız.

 

16 Nisan Pazar günü sandığa gidip birbirimizden habersiz, baskılara, hukuksuzluklara dur demek için nasıl kendi başımıza ve irademizle HAYIR oyu verebiliyorsak, Büyükşehirlerden başlayan “ Dip Dalgası “ yaratabiliyorsak, 2019’da bunu da başarabiliriz.

 

O nedenle bu birlik ve beraberliğimiz geliştirdiğimizde 2019’da Erdoğan’ın işi zor.

 

Hele YSK’nın dün aldığı haksız ve hukuksuz karardan sonra yüzde elli olan bu oran inanın HAYIR lehinde yüzde 10 daha artış gösterdiğini söyleyebilirim.

 

Bugün kendi iradeleri ile HAYIR diyen Türk Halkı, Vatansever, Milliyetçi, Cumhuriyetçi, Laik, Muhafazakâr, Atatürkçü ‘ler baskı ve zorlamalara boyun eğmeyenler meşaleyi yakarak, Büyükşehirlerde dip dalgası başlatmışlardır. Bu çok önemlidir.

 

En önemlisi Türk Halkı HAYIR diyerek üzerindeki baskıları, korkuları aynı Milli Mücadele dönemi yıllarındaki gibi kabuğunu kırarak, korkunun ecele faydası yoktur diyerek HAYIR demiştir.

 

Çünkü Ülkenin geleceği siyasal islam da değil, Laik, Demokratik Hukuk Cumhuriyetindedir.

 

16 Nisan da bunu gördük. Ve ayağa kalktık.

 

Bugün YSK devam dese de 2019’da Başkanlık zor!

 

 

 

Can Emre – Bandırma Ekspress

 

 

 

 

 

 Bu yazı 2579 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI