Bugun...

Rahmi AKDAŞ
"12 EYLÜL REJİMİ"
Tarih: 17-03-2014 03:32:00 Güncelleme: 17-03-2014 03:33:00


 

 

 

 Seçim ziyareti vesilesiyle ilk defa (otuz yıldır!) kitap evimize yolu düşen C.H.P. Bandırma belediye başkanı adayı Sn. Dursun MİRZA ile değil tabii ki de ama ekibinden sosyalist olduğunu iddia eden bir kişiye; arkadaşım İsmail (kendisi aydın bir işçidir) mütevazı edasıyla çarpıcı bir soru yöneltti: "A.K.P. adayının sözleriyle sizinkiler neredeyse tamamen aynı, farkında mısınız?" tahmin edebileceğiniz gibi, kem-kümden gayri bir cevap alamadık.

 

                   Ben de, yaptığınız işler ortada: Sosyal demokratlıktan vazgeçtim, demokrat siyasetin bile izi yok, minvalinde eleştirilerde bulunduktan sonra nazikçe vedalaşarak ayrıldık. Fakat hepimizi hüzün kapladı, işi dalgaya vurmayı da başaramadık. Değerlendirmeye çalışırken, on iki eylül faşist darbesinin amacına fazlasıyla ulaşıp günümüze kadar etkisini sürdürmeyi dahi başardığı konusunda hem fikir olduk. Uluslar arası finans oligarşisinin bugünler için kurguladığı Türkiye siyasetinde "yelpazenin SOL’U kopuk hala! Sağ her zaman olduğu gibi "elastiki Türk-İslamcı" her yola gelir Amerikanofil vaziyette! Omurgalı Müslümanlar peydah oldu son zamanlarda, ama şimdilik siyaset sahnesinde görünür değiller maalesef. Doğru dürüst siyaset yapan B.D.P. var, ama etnik referanslı  pragmatizmiyle A.K.P.'ni sıkıştıramıyor yeterince. Daha çok cilveleşiyorlar sanki. Newrozdan sonra belli olacak tam olarak durumu her halde.

 

                   Ö.D.P. /H.D.P. genelleme babında güzel şeyler söylüyor ama yerel projeleri yok, siyasi iddiaları  il genel meclisi adaylığıyla sınırlı. Bu şartlarda,"oylar boşa gitmesin oportünizmiyle" oylar statüko partilerine gidecek gibi görünüyor maalesef!

 

                   Ne kadar hazin! Ülkemizi, dünyamızı kasıp kavuran çevre felaketleriyle boğuşurken; insanlığımızın asgari manevi değerlerini korumakta zorlanıyoruz aynı zamanda -ki aslında bir arada seyreder, Âdem’le Havva'dan beri: bkz. Nuh Tufanı vb.- ve bu konularda dürüst, tasarısı olan kişi ve kurumlarımız da yok değil. Ama siyaset arenasında görebilene aşk olsun!

 

                   Veliküçükgiller'i bağrına basmakta A.K.P. ve C.H.P. arasında fark var da ben mi göremiyorum acaba? Ya da neo liberal kapitalizmin vahşetine karşı dayanışma organizasyonları, sosyal belediyecilik-çevrecilik geliştirmekte Mustafa Sarıgül  farklılık yarattı da tayyandöş medyanın gürültüsünde gözümden mi kaçtı?

 

                    Aktif siyasetle uğraşmıyorum ama halk ve insanlık adına yapılan iyiliklerden de kötülüklerden de haberim var ve içinde az sayıda düzgün insan yer almakla birlikte, C.H.P.'nin de statükoya oynadığını gayet açık görebiliyorum. Kadim devlet partisi olmaktan bir adım öteye gidemez, niyeti de yok bence.

 

                    "Oy vermek (ezilenler için) bir işe yarayacak olsaydı seçimler yasaklanırdı" güzel sözünü söyleyen çağımızın muhteşem kadın filozofuna(H.Arendt) bin selam!

 

                      Günün mana ve ehemmiyetine uygun özlü sözlere ne buyrulur?

-"Bir ülke anlayışla yönetildiğinde insanları yalındır. Ülke şiddetle yönetildiğinde ise insanları kurnazdır." LAO TZU

 

-"İnsanda birlikte olması mümkün olmayan üç şey vardır: Akıl, dürüstlük ve faşistlik. Bir insan hem akıllı hem faşist olabilir. Bu durumda dürüst değildir. Bir insan hem dürüst hem faşist olabilir. Bu durumda akıllı değildir. Bir insan hem dürüst hem de akıllı olabilir. Ancak bu durumda faşist olamaz." GERHARD BRONNER

 

                       Vicdan "insanın özüdür" ona sahipseniz uygun davranmak zorundasınızdır."Bir kerelik"de olsa çiğnemektense direnerek yoksul veya yalnız ve kıyıda kalmak insana yaraşan şerefli duruştur. EHVEN-İ ŞER, ŞERLERİN EN BETERİDİR ayrıca...

                        Bütün mesele A.K.P.'den kurtulmaksa eğer, ordu o işi halletti yahu! Bundan sonra iktidarda geçireceği her gün ölümünün çırpınışlarını seyredelim olsun bitsin; laik-sosyal demokrat filan geçinenler yenmedi ki, kadim devlet aklı yani yeniden yapılanan ordu; zekice yıpratarak mahvetti, tükürdüklerini tek tek yalatıyor şimdi iktidara. (yaramazlık yapan mensup ve yandaşlarını da te'dip edip ıskartaya ayırdı. Temiz olanları bünyesine katacak.) Bana inanmıyorsanız İlber ORTAYLI'ya sorun! Açıkça söyledi adam tarihsel nedenleriyle.

 

                        Ülkemiz, A.B.D.(ve NATO tabii ki) ile yeni bir "uzun dönemli ittifaka girdi." Umalım ki soğuk savaş dönemini aratmasın.

 

                         Malatya yakınlarına ne kurulmuştu?

 

                         Kredi kartlarınız ne durumda? 

 Bu yazı 1856 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI