Bugun...

Rahmi AKDAŞ
İNSAN OLMAK
Tarih: 06-10-2013 14:33:00 Güncelleme: 07-10-2013 09:29:00


BİR KİTAP ADI.KİŞİSEL TARİHİMDE ÖNEMLİ ROLÜ OLMUŞTU 1980 FAŞİST DARBESİ SONRASI HAYATIMI DÜZENE SOKABİLME SÜRECİNDE.

              AHİR ÖMRÜMDE İSE,HEM KİŞİSEL HEM DE SOSYAL SORUNLARI ELE ALIRKEN BENİMSEDİĞİM TEMEL KAVRAM.

               YALNIZ,İÇİ BOŞALTILMIŞ BİR "İNSANCILLIK/HÜMANİZM"ÜZERİNDEN KULLANILDIĞINDA KOLAYCA İSTİSMAR EDİLEBİLDİĞİNİ;HER MEŞREBİN "İNSAN OLMAK'tan MURADININ"BAMBAŞKA-HATTA İNSANLIK DIŞI-OLABİLECEĞİNİ DE HESABA KATARIM.

                PEK ÇOK "KIYAMET ALAMETİNİN BELİRDİĞİ GÜNÜMÜZDE ( sayısız örnekten biri:KUZEY KUTBUNDA DENİZ TAŞIMACILIĞI YOĞUNLAŞMAKTA-çünkü yol 1300 mil kısalıyor!..çok karlı yani-eko sistem çökmüş kimin umurunda..) " doğa ve insan odaklı yaklaşım temelinde her görüşe saygı duymak"evrensel ilkesine daha sıkı sarılmayı,KİŞİSEL BİR İNSANİ TUTUM OLMANIN YANI SIRA,SOSYAL/TOPLUMSAL TAVIR ALIŞTA DA 'İNSAN OLMANIN' ÖZÜ OLDUĞU DÜSTURUNA SADIK KALMAYA GAYRET EDERİM.BU TEMELDE;KENDİ MEŞREBİMİN FELSEFESİ VE İDEOLOJİMİN( uzun yıllar sonra bu kavram  tekrar 'in' olmaya başladı..)ilkeleriyle,naçizane bir senteze ulaşabildiğimi sanıyorum.

                    BU GİRİZGAHI,DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNÜN YAYGIN OLDUĞU BİR TOPLUMDA YAŞAMADIĞIMIZ İÇİN YAPTIĞIMI TAHMİN ETMEKTE ZORLANMAYACAĞINIZI VAR SAYIYORUM.AKSİ TUHAF KAÇARDI DEĞİL Mİ?GAYET GENEL GEÇER BİR İFADE OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ MÜMKÜN OLAN BU YAKLAŞIM,NE YAZIK Kİ:YILMADAN,USANMADAN VURGULAMAK ZORUNDA OLDUĞUMUZ EVRENSEL DURUŞUN  TANIMI SADECE!..UYGULAMASI,HAYATIMIZI 'İNSAN OLARAK'ANLAMLANDIRABİLME MÜCADELEMİZİN TA KENDİSİ ZATEN!..

                   TOPLUSAL PİRAMİTİN "TEPESİNDEKİLER" DIŞINDA,HEPİMİZİN KİŞİSEL VE SOSYAL RUH HALİ PERİŞAN DURUMDA..MADDİ- MANEVİ DERTLERDEN,'GELENEKSEL DİRENÇ SERMAYEMİZİ TÜKETMİŞ HALDEYİZ. ÖYLESİNE Kİ,NİCE SAVAŞLARA,GÖÇLERE,KITLIKLARA GÖĞÜS GEREBİLMİŞ İNSANLARIMIZ"İNSAN OLMAK / İNSAN KALABİLMEKTE ZORLANMAKTA"!!..(bu esnada aşırı oranda fire vermekte!!.)

                    ÜÇÜNCÜ SAYFA HABERİ  DENİLEN:CİNAYET-GASP-TECAVÜZ-HIRSIZLIK vb. ADLİ OLAYLARIN "SADECE EN FECİ OLANLARI" YER BULABİLİYOR ARTIK :O DA GAZETENİN NE KADAR 'GAZETE' OLDUĞUNA ORANLA VE DAHA ÖNEMLİSİ : ÜSLUPLA !..

                     KAYDA DEĞER BİR 'OMURGASI' KALMAMIŞ DURUMDAKİ "SİYASİ YELPAZE";TANZİMAT'TAN BERİ KURTULAMADIĞIMIZ KUTUPLAŞMIŞ UÇLARIYLA BİLE:SOSYO KÜLTÜREL/SOSYO EKONOMİK AÇIDAN ,DARMA DAĞINIK BİR "UCUBE" GÖRÜNÜMÜNDE.DAHA BETERİ,SÖZÜMONA MUHALEFET: ULUSLARARASI FİNANS OLGARŞİSİNİN TALİMATLARIYLA"YENİDEN YAPILANDIRILMAKTA OLAN BİR TÜRKİYE ATMOSFERİNDE"GÜYA SİYASET YAPMAKTA"

                     MİADI DOLMAKTA OLAN MUKTEDİRİMİZ,İÇİNDEN GELDİĞİ SİYASİ GELENEĞİN KLİŞE SÖYLEMİNİ CİLALAYARAK," İNSAN/YARADAN" ÜZERİNE AHKAM KESMEKTE MÜTEMADİYEN (MEYDAN DA MÜSAİT-PANZEHİRİ DARBELERLE 'HARCANMIŞ.!.) "YARADILANI SEVERİZ YARATANDAN ÖTÜRÜ"  CÜMLESİNİ SARFETMEKTE.YANİ "YARATAN OLMAZSA SEVMEYECEK.!" ( ONUN İNANDIĞINDAN BAŞKASI YARATMIŞSA HİÇ SEVMEYECEK.!!.)

                     OYSA, KURNAZCA İSTİSMAR ETMEYE ÇALIŞTIĞI İSLAMDA:TANRI,MUSSOLİNİ'NİN/HİTLER'İN/ESAD'IN DA YARATICISIDIR!? "ONLARI DA SEVİYOR MU?"

DOĞRUSU/İNSANCASI: "YARATILANDAN DOLAYI YARATAN'I SEVMEKTİR.!"ÇÜNKÜ İNSANIN ZİHİNSEL ALGISI,ANCAK 'MAHLUKTAN HALİK'A DOĞRU İLERLER.!.'HİÇBİR İDRAK TANRI'DAN BAŞLAYIP MAHLUKATA İNEMEZ.!.BU YAKLAŞIM,"DİNEN , SAPKIN-GÜNAH,İLMEN GAYRİ İNSANİDİR.!"

                   ELBETTE Kİ "MEVCUTLARIN EN AZ KÖTÜSÜ BİR REJİM OLAN: DEMOKRASİYLE DE BAĞDAŞAMAZ.!"

                     !İNSAN OLMAK VE SİYASET BAĞLAMINDA "MUHALİF CEPHEYE; 'ÇUVALDIZ' KONUSUNA DÖNELİM.

                     "TUZU KURULAR" DIŞINDA HERKESİN,FERYAT-FİGAN ETTİĞİ,DAHA KORKUNÇ BELİRTİSİ OLARAK: GİT GİDE BOYUN EĞDİĞİ BU "KAOS"U :BİR KİŞİ/BİR PARTİ Mİ YARATTI?

                       YOKSA 1946'DA BAŞLAYAN BİR SÜRECİN SON AŞAMASI MI?LAİKLİĞİ,DEMOKRASİYİ GERÇEK MANADA KURMAKTAN VAZGEÇİP"A.B.D. PATENTLİ: TÜRK-İSLAM SENTEZİ" İDEOLOJİSİNİ KADEMELİ UYGULAYARAK KAVUŞTUĞUMUZ: "KÜÇÜK AMERİKA HAYALİNİN" İĞRENÇ MANZARASI MI KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMUZ SOSYAL ORTAM ?!!..

                      KURU SIKI ATIP TUTMALARA;OKEY OYNARKEN,T.V. İZLERKEN,İKİ TEK ATINCA,RAKIYA VB. YENİ ZAM GELİNCE,RAHATIMIZ BOZULDUKÇA SÖYLENMEK YURDUMUZ ÇAKMA MUHALİFLERİNİN İBADETİ OLDU ADETA,VE BU DURUM İKTİDARI FEVKALADE MUTLU ETMEKTE..(GİZLİCE İŞBİRLİĞİ YAPAN VB. CABASI..) 

                       SERİNKANLI BİR YAKLAŞIMLA,ŞU SORUYU SORARAK 'SADEDE GELSEK'?..BASİT BİR SORU:

"MEVCUT İKTİDAR, 'NEDEN Mİ,SONUÇ MU.?!' "

                        YAŞADIĞIMIZ KENTİ 'MİKRO EVREN' OLARAK ELE ALIP,GÜNCEL BİR ÖRNEKLE "BANDIRMAYI" DENEYEBİLİRİZ.

                        TÜRKİYE'DE YÜKSEK OKUL ÖĞRENCİLERİNİN BARINMA SORUNU AÇISINDAN EN ÇOK SIKINTI ÇEKTİĞİ KENTLER ARASINDA İLK SIRALARDA YER ALMAKTA(BASINDA YER ALDI,AYRICA HERKESİN MALUMU-BURS SIKINTISI AYRI BİR FACİA!.)DEVLET YURDU YETERSİZ VE KÖTÜ YÖNETİLMEKTE(İKTİDAR-CEMAATLER DENETİMİNDE..)ÖZEL YURTLAR VE EV KİRALARI ATEŞ BAHASI...ÖTE YANDA DURUM ŞU:

ÜÇ CEMAAT YURDU(KONFORLU-UCUZ VEYA BEDELSİZ) MEVCUT,BİRİ İNŞA HALİNDE..İRİLİ UFAKLI ÇEŞİTLİ CEMAAT YAPILANMALARININ EV-APART SUNUMLARI YANI SIRA: "HİZMET"/F.G.- ORGANİZASYONU,HER KONUDA OLDUĞU GİBİ BU ALANDA DA DİĞERLERİNE FARK ATIYOR!BARINMA DIŞINDA,DERSANE/KİTAP-KIRTASİYE/ ÖZEL SEÇTİKLERİNE HARÇLIK İMKANI SAĞLIYOR!!..

                       SAHTE DİNDARLARDAN YAKINAN:SAHTE İLERİCİ/SAHTE AYDINLANMACI/SAHTE SOLCU/SAHTE KEMALİST/SÖZÜMONA SOSYAL DEMOKRAT VE SOSYALİST ÇEVRELERE / KİŞİLERE NE DEMELİ?

                         ÖĞRENCİLERİN -VELİLERİN ,HEPSİ BİR BİRİNDEN DRAMATİK BURS-YURT YAKINMALARI YÜREĞİMİ SIKIŞTIRIRKEN,DENK GELDİ MALİ MÜŞAVİR DOSTUMA SORDUM : ORTALAMA BİR YURT,SOSYAL TESİSLERİ DAHİL(KÜTÜPHANE-OKUMA VE SPOR SALONU VB.) YAKLAŞIK NE KADARA MAL OLUR? VE BANDIRMA'NIN,BİZİM/(MUHALİF) CENAHTA GÖRÜNENLERİ BU KONUDA NE YAPABİLİR?.. CEVABI ÇOK NET OLARAK ŞÖYLE:

                         KABA BİR HESAPLA BİLE,:MADDİ BAKIMDAN GÜÇLÜ OLANLAR LÜKS HARCAMALARINI KISARSA/DİĞERLERİ DE MÜTEVAZI-AMA DÜZENLİ-(AYRI VEYA TEK BİR FONDA TOPLANMAK SURETİYLE) KATKIDA BULUNURSA "HER YIL BİR YURT YAPILABİLİRMİŞ PEKALA!!..(UYDURUK DAYANIŞMA GECELERİNDE KAFAYI ÇEKİP,DEMODE 'LİVANELİ'TÜRKÜLERİ ÇIĞIRIP:KAĞIT MENDİLLE HALAY ÇEKMEK/BALO DÜZENLEYİP NUTUK ATMAK "SOSYAL PSİKOLOJİDE: BİR TÜR  'TOPLU MASTÜRBASYON' OLARAK TANIMLANIYOR ZATEN)

                         SİZ SİZ OLUN ,"İNSAN OLMAK'TAN VAZGEÇMEYİN,UMUDUNUZU KORUYUN,GELİŞTİRİN"

                         ÖNÜMÜZDE SEÇİMLER VAR.DENK GELDİĞİNİZ ADAYLARA SORUN BAKALIM: ALTERNATİF PROJELERİ VAR MI?BAŞTA ÇEVRE SORUNLARI VE İŞSİZLİK OLMAK ÜZERE "HANGİ SOMUT ÇÖZÜM ÖNERİLERİ VAR?.."

                          İNSAN OLMAK "LAFLA/SLOGANLA OLSAYDI" DÜNYADA DERT-TASA OLMAZDI Kİ!..YİNE DE TERCİH MESELESİ TABİİ Kİ!..HOMURDANMAMAK ŞARTIYLA!

                           TÜM İNSANLARI ( ALİM/EVLİYA OLMAKTAN SÖZ ETMİYORUZ! İNSAN OLMAK/KALMAYA ÇALIŞMAK YETERLİ BİR ŞEREFTİR FANİ DÜNYADA- VE ÖZÜ VİCDANDIR,MALUM..) SEVGİYLE KUCAKLAYASIM GELİYOR,HELE DİRENENLERİ GÖRDÜKÇE..UMUDUM ARTIYOR..

                            SEVGİYLE,SAĞLICAKLA.. Bu yazı 1428 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI