Bugun...

Rahmi AKDAŞ
KAÇ KİŞİYİZ?..
Tarih: 26-10-2014 20:14:00 Güncelleme: 26-10-2014 20:14:00


 

 

 

 

 

              HER TÜRLÜ SINIFLANDIRMANIN ÖTESİNDE "İNSANİ VASIFLARI YERLİ YERİNDE - yine aynı ölçü geçerlidir : insani zaaflar hariç!,çünkü doğada ve toplumda mükemmel yoktur.- İNSAN OLMAYA,İNSAN KALMAYA  ÇALIŞAN KAÇ KİŞİ VAR ÇEVRENİZDE?SEVİNCİNİZİ,KEDERİNİZİ TEKLİFSİZCE PAYLAŞABİLDİĞİNİZ KAÇ DOSTUNUZ VAR? PARA VE PARAYLA İLİŞKİLİ OLANLAR BAŞTA OLMAK ÜZERE,HER TÜRDEN SIRADANLIĞIN,KALIP SÖZLERİN / KALIP YARGILARIN DIŞINDA DÜŞÜNÜP EYLEMEYE ÇALIŞAN KAÇ KİŞİ TANIYORSUNUZ?HAYATIN ANLAMI ÜZERİNE -BİLGİÇLİK TASLAYARAK DEĞİL"İNSAN KALMAYA ÇALIŞMAK BAĞLAMINDA ZİHİN EGZERSİZİ OLARAK- KONUŞABİLECEĞİNİZ KAÇ AHBABINIZ VAR?

 

               BİRKAÇ KİŞİ VARSA ŞANSLI,BİR ELİN PARMAKLARI KADAR VARSA "ÇOK ŞANSLISINIZ" DERİM.ÇÜNKÜ,İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ (YÖNETİCİLERİMİZ VE TABİİ Kİ:NEOLİBERALİZM-KÜRESEL KAPİTALİZM MARİFETİYLE YUVARLANDIĞIMIZ?!) ZORLU KOŞULLARDA,İNSANCA İLKELERLE,AÇIK ZİHİNLE DÜŞÜNMEK ÇOK ZOR. VE DAHASI : ZATEN OSMANLI'DAN BERİ FERAH FEZA BİR DÖNEM YAŞAYAMADIK. 

 

                "İNSANİ DUYARLILIK GÖSTERGELERİNE GÜNCEL BİR SORUYU / SORUNU DA KATABİLİRİZ:

 

                 "KÜRT SORUNU'NA YAKLAŞIM" BİÇİMİMİZ.

 

                 NE YAZIK Kİ,PEK ÇOK KİŞİ, (KÜRT ASILLI OLANLARDAN, BAŞKA COĞRAFYALARDA YAŞAYANLARIN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜ DAHİL!) 1970'Lİ /M.C'Lİ YILLARIN "CIA" PATENTLİ,EMPERYALİZM VE "SİVİL-RESMİ YEREL İŞBİRLİKÇİLERİ  GÜÇLER TARAFINDAN UYGULANAN;İLK BAKIŞTA 'SAĞ-SOL KAVGASI- GÖRÜNÜMLÜ "ENVA-İ ÇEŞİT PROVOKASYONLARA-KONSPİRATİF OLAYLARA" SİYASİ ÇATIŞMALARA KARŞI OLDUĞU GİBİ," GÜNÜMÜZDE DE  "KÜRT SORUNUNA YAKLAŞIMI "; 'HAM HALAT,ÇİĞ;EN MASUMU :"GERÇEKLİKTEN KAÇIŞ -REGRESYON"  TUTUMUYLA YAKLAŞIYOR BU ÇOK CİDDİ SORUNA.

 

                  KÜRDİ SİYASETİN HATA -SEVAP CETVELİ BU TUTUMU ASLA HAKLI ÇIKARAMAZ.BÖYLESİ BİR YAKLAŞIM,1980 ÖNCESİ SİYASİ BOĞAZLAŞMAYA DÖNÜŞEN OLAYLARIN "ASIL SORUMLUSU OLAN GÜÇLERİN İĞRENÇ  KOMPLOLARININ TEMEL SEBEP OLDUĞU GERÇEĞİNİ" GÖZARDI ETMEK ANLAMINA GELİR.BU YAKLAŞIM,OLAYLARIN MAĞDURLARINI OLUŞTURANLARIN 'HATASIZ GÖRÜLMESİ' ANLAMINA GELMEZ!AKSİNE.."MUKTEDİR İN ROLÜYLE MAĞDURUN ROLÜNÜ -HAKKANİYETLE- TESPİT ETMEK İÇİN ÖN KOŞULDUR.

 

                  KÜRT SORUNUNU ELE ALIRKEN AYNI İLKELER IŞIĞINDA DAVRANDIĞIMIZDA NE GÖRÜYORUZ?

 

                  AYNI "80 ÖNCESİ GİBİ" MAĞDURUN KÖŞEYE SIKIŞTIRILMAYA ÇALIŞILDIĞI BİR TABLOYLA KARŞILAŞMAKTAYIZ .

 TALEPKAR KESİMİN (KÜRTLERİN, ANA TEMSİLCİSİ "H.D.P.'NİN) SON DÖNEM ÖNCESİNDEKİ EYLEMLERİ AYRI BİR KONU OLARAK ELE ALINMALIDIR.ÇÜNKÜ ASIRLIK BİR ARKA PLAN ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKİR.

 

                  "ÇÖZÜM SÜRECİ" DENİLEN SÜREÇ BAŞLADIKTAN;HİÇ OLMAZSA 'ÇATIŞMA BÖLGESİNDEN' (!) CENAZE GELMEZ OLDUKTAN SONRASINI ELE ALDIĞIMIZDA İSE, ÖNCELİKLİ SORUN "SÜREÇ'TEN NE ANLADIĞIMIZI AÇIKLIĞA KAVUŞTURMAK" OLUYOR.BU DURUMDA DA,ŞU SORU ÇIKIYOR KARŞIMIZA KAÇINILMAZ OLARAK,ACABA :

 

                  "HÜKÜMET "KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEK İSTİYOR MU?"!..ÖNCEKİ İKTİDARLARIN İZİNDEN GİDİP "BİR ASAYİŞ SORUNUNU" MU ÇÖZMEKTEN BAHSEDİYOR?

 

                   NE YAZIK Kİ;GÜNÜMÜZ SİYASET DİLİNE GİRMİŞ OLAN "FUTBOL TABİRİYLE : TOP ÇEVİREREK" KÜRT SİYASETİNİ (ORTADOĞU'DAKİ FİİLİ DURUMDAN DA YARARLANARAK)  KÖŞEYE SIKIŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR.BU ESNADA,ASAYİŞÇİ YAKLAŞIMIN BÜTÜN KİRLİ ARAÇLARINI,BAŞTA SÖYLEM OLMAK ÜZERE YENİDEN KULLANIMA SOKMAKTA SAKINCA GÖRMÜYOR.AMA BİZLER "ÖNCÜLÜ "TÜRK-İSLAMCI'LAR GİBİ : "OYNAYACAĞIM AMA (ÇÖZMEK İSTİYORUM ...) YERİM DAR" KURNAZLIĞI SERGİLEDİĞİNİ GÖREBİLİYORUZ.

 

                   TIPKI "1980 ÖNCESİ MUKTEDİRLERİN ANLAYIŞI!!!" DAHA ÇOK HATA YAPSINLAR;BİRBİRLERİNE KIRDIRALIM ,MEŞRU ZEMİNLERİNİ ORTADAN KALDIRALIM;SORUNU TOPLUMSAL BOYUTTTAN ÇIKARIP,ASAYİŞ SORUNU HALİNE GETİRELİM,BU KONUDA DUYARLI OLAN DEMOKRAT KESİMLERİ KORKUTUP "ZİHİN BASKILAMASINA SÜRÜKLEYELİM";MAĞDUR DEĞİL SALDIRGAN OLDUKLARI İZLENİMİNİ YAYGINLAŞTIRARAK ; İTİBARSIZLAŞTIRIP TECRİT ETTİKTEN SONRA  EN AZ TAVİZLE SÖNÜMLENDİRELİM. SİLAHLI EYLEMLERE MEYİLLİ OLANLARI;"HİZBULLAH vb."PARA MİLİTER UNSURLARLA,ÇEŞİTLİ KOMPLOLARLA HAREKETE GEÇİRELİM;SONRA DA TEPELEYİP HAKKINDAN GELİVERELİM.

 

                    BEN BU OYUNU GÖRDÜM GENÇLİĞİMDE.!..

 

                    BİZDEN ÖNCEKİ KUŞAKLARIN DA" BENZERLERİNİ MAALESEF GÖRDÜKLERİ" BU  'KİRLİ OYUNU'HATIRLAMAK İNSAN OLMAKLA ÇOK YAKINDAN İLGİLİDİR KANISINDAYIM.

 

                    1980 ÖNCESİ NE OLMUŞTU SAHİ,KAÇ KİŞİ  OLAN BİTENİN ASLINI BİLİR, HATIRLAR "İNSANA YARAŞIR,SAĞDUYULU,VİCDANLI BİR ŞEKİLDE?

 

                    O VAKİTLER,BİR ÇOK İYİ NİYETLİ AMA SİYASİ KÖRLÜKTEN MUSTARİP KİŞİNİN DÜŞTÜĞÜ DURUM GİBİ "AMAN NE HALLERİ VARSA GÖRSÜNLER" DEYİP SIYRILABİLECEĞİMİZ HALLERDEN DEĞİL BU HALLER..

 

                     KAN TUTMASIN AKLIMIZI;SERDE "İNSAN OLMAK VAR".VE,İNSAN KALABİLMEK;YOKSA ATIP TUTMAK KOLAY,OYUN İZLER GİBİ.

 

                     BELKİ BAHSETTİĞİMİZ DE 'OYUN'.

 

                     AMA ÇOK KİRLİ,ÇOK KANLI!İĞRENÇ..

 

                     BÜTÜN UYGAR DÜNYANIN GÖZÜ TÜRKİYE'DE.ON YILDA BİR ASKERİ DARBE OLUYORDU,'SİYASET 'TIKANINCA'.YİNE OLMAKTA.ÖNCEKİLERDEN FARKI ÜNİFORMASIZ.

 Bu yazı 6076 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI