Bugun...

Rahmi AKDAŞ
KAHIR YAĞIŞI
Tarih: 12-02-2015 10:11:00 Güncelleme: 12-02-2015 10:11:00


 

 

 

 Kar yağdı yağacak, şu kadar il veya ilçede okullar tatil edildi edilecek telaşesi ne kadar zavallıca aslında değil mi? Sayısız faydaları olan,yağmasının değil yağmamasının şaşırtıcı telaşlandırıcı olması gerekirken bu yamuk- çarpık bakış hangi  zihniyetin ürünüdür ?..

 

          İnsanlık onurundan nasipsiz bırakılmış, üstelik bu durumu içselleştirmiş çaresiz insanların zalimlerle örtük uzlaşması sonucunda hayat boyu 'kahır yağışı' altında yaşamayı kanıksaması,zulme sömürüye karşı tepkisizliği nasıl açıklanabilir?

 

          Henüz çürütülememiş "Marxist Yabancılaşma Kuramı" ve bu konuda özgün katkılarıyla insanlığın yolunu aydınlatan Walter Benjamin'in sözleriyle : "bu toplum - ki her bireyi gözünü sadece kendi zavallı esenliğine dikmiş- hayvansı bir bilinçsizlikle, ama hayvanlardaki bilinçsiz bilgiden de yoksun,kör bir kitle olarak her türlü,hatta en göze görünür tehlikenin bile kucağına düşüyor; ve bireysel hedeflerin farklılığı bunları belirleyen güçlerin özdeşliği karşısında anlamsız kaçıyor." (1)

 

          "Ayağında Kundura kutusu Partisi'nin " bilinçsiz bilgiden bile mahrum ( algıda / eylemde hayvandan da geri ) insanımsılarla "zalimlik ve fırsatçılıkta ortaklıklarını" sürdürme ihtimali "ruh üşümesi" (2) yaratıyor insanda.

 

          Toplumun -insanlığından vazgeçme ( Faust'un, pazarlık sonucunda  ruhunu şeytana satması gibi) bahasına- kanıksadığı yabancılaşma sonucunda, "hayata insanca tutunma" kabiliyetini kaybettikçe ne hallere düştüğü ortada."Aşağılanmaların ve saldırgan tutumların alışverişinden ibaret" bir sosyal - ekonomik 'hayat'..Böylesi bir 'insanımsılığın' "cilalı hayatın" yol açtığı ruh hastalıklarından kitlesel olarak mustaripler.Gırtlağına kadar borçla,asla reel artışı olmayan sadaka kabilinden ücretlerle "krediyle geçinen = sürünen" insanlığından koptu kopacak haldeki halkımızın tek kurtuluş ümidi yine insanlığında halbuki."İnsan Olmak-İnsan Kalabilmek için direnmek."Kahır Yağmurundan" kurtulabilmek için, yüzümüzü gönlümüzü tabiata ve insana/topluma dönmek zorundayız.

 

          Kar yağışı faydalıdır. Yeraltı su kaynaklarını besler. Mikropları öldürür. Tabiatın dengesine katkı sunar.

 

          İnsanlığımızdan feragatle sığındığımız "sanal alemler, AVM'ler kardan kaçarken kahıra sürükler insanı."

 

          Mutlu olmak (=insan olmak) "Kaygısız; iç huzuruyla, varlığının bilincinde yaşayabilmektir. Kapitalizmin üzerimize boca ettiği  yaldızlı palavralara aldanan Faust'un durumuna düşer.


          Ne mal mülk, ne şan şöhret, ne de iktidar / nüfuz" insan olmak/ kalabilmekte işe yaramaz.

 

          Temiz tabiat, temiz toplum insanlığın vazgeçilemez ortak talebi olarak savunulmalı."Bu dünya hepimize yeter."(3)

 

 

 

1) Tek Yön - Walter BENJAMIN ( 1. basım İst. 1999)

2) Kitap adı.-Adalet AĞAOĞLU   (1.     "      "    1991)

3)      "    "   Sarkis ÇERKESYAN(1.    "       "   2003)

 Bu yazı 5589 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI