Bugun...

Rahmi AKDAŞ
TELAŞA MAHAL VAR.!. AMA YOK.?! ..
Tarih: 05-02-2015 06:51:00 Güncelleme: 05-02-2015 06:54:00


 

 

         

Faşizm geliyor diye korkmayın. Hiç gitmedi ki gelsin. Sanki çok yakınılan - sadece yakınılan.!. - AKP tombaladan çıktı.'Necip (!) milletimizin kölesi olduğu ceberrut devletimizin faşizmle cilveleşmesinden peydahlanmış" bu zihniyet tam anlamıyla hiç değişmedi ki. (tetikçilerin - tellalların vb. adı şekli değişiyor elbette..)


          Nesebi tartışmalı da olsa 2. Abdülhamit'ten bu yana aşina olduğumuz zihniyetin "post modern" versiyonu sadece karşımızdaki, o kadar. Onlarca yıldır gerçek demokrasi, gerçek laiklik, evrensel normlarda medeniyet ilkeleri, başta çevre sorunları ve insan hakları mücadelesinde kitlesel bir katılımla siyasal kazanımlar elde edilmişti de AKP geri mi aldı?.. (lütfen dikkat : "tüy dikmedi" demiyorum.)1946 yılında imzalanan Nato-IMF vb. anlaşmaların boyunduruğunda (yaygın 'şaşkınlığın aksine' 1960 darbesinde tasfiye edilmemiş -edilememiş değil.!.-) biçimleri, vitrindeki simaları değişse de, emek güçlerine, demokratlara ,sol-sosyalist, gayrı müslim, alevi, kürt vd. tüm ezilen ötekileştirilen kesimlere karşı, kesintisiz olarak devletin şefkatli kollarında' avanelik/haramilik vazifesini yaparak yüksele geldi siyasal islam (?!) iktidara. Ve bir türlü gitmek bilmiyor.

 

          Burjuvalaşmaya meyyal din tüccarlarından yakınanlar, bu konuda canı bahasına mücadele edenler kahredilip imha edilirken, sol yanı biçilen toplumun ne hale gelebileceğini tahmin edebilseler kendileri için de iyi olurdu halbuki.

 

Eh, olan olmuş. Shakespeare'in beş asır önce dediği hale düşmüşüz: " Romalılar koyun sürüsüne dönüştüğü için Sezar kurt oldu."


          Umutsuzluk İNSAN OLANA   yaraşmaz, ilkesiyle : "PODEMOS".!. diyebilenler, haydi bakalım.

 

          Tamam, alışkanlıkları var hepimizin.İçine kendimizi hapsettiğimiz alışkanlıklarımız Geri çeker bizi atılımlardan, yeniliklerden. Ama ya alıştığımız esaretimizse? Ya insan olmak, İNSAN KALABİLMEK İÇİN kırıp yıkmamız gereken duvarlarsa alışkanlıklarımız. Ya umudu çevreliyorsa bu duvarlar?

 

          "YORGUN ALIŞKANLIKLARIMIZ VAR HEPİMİZİN."Birbirinin tekrarı olan günlerimiz, saatlerimiz, çoğu neoliberal-küresel kapitalizmin iğfaliyle "ÖRGÜTLENMİŞ" OLAN ALIŞMA HALLERİ.

 

          Bu kadar çok 'insanın' aynı düzende debelenmesi doğal geliyor mu size?

 

          Hep benzer gündemler belirliyor ruh halimizi. Suskunluğumuz bir çığlık gibi dolaşıyor. Öfke içimizde hapsolmuş, hazcılığa sığınıp eğleniyormuş gibi yapıyoruz. "Özellikle elektronik 'aletler' / tuzaklar?!.." ve onların 'ruhsal veba' gibi yaydığı sapkınlığın girdabındayız bilinçsizliğin  çaresizliğiyle. 

 

          Alıştıkça çürüyoruz, zulmü kanıksıyoruz. ÇÜRÜYORUZ. Böylesi insanca olmak bir yana, ot gibi yaşamak bile değil! Tam bir yabancılaşma "mankurtluk" hali. Umudun tükenişi,teslimiyet.

 

          Umutsuzluk, bireysel ve toplumsal tepkisizliği besliyor.

 

          Haydi insan kardeşler, dostlar, yoldaşlar: Yapabiliriz.!. Öncelikle insanlığımızı korumak ve geliştirmek için, kendimiz ve yakınlarımızdan başlayarak toplum için, insanlık için mücadeleye! Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince direnmeye. Haklarımız için : BİR ÇİÇEĞE,ALIN TERİYLE KAZANILMIŞ BİR EKMEĞE UZANIRCASINA; İNSANLIĞIMIZA TABİATA UZANALIM, SAHİP ÇIKALIM..

 

          Sevgiyle, sağlıcakla.


...........................................................................................................................................................................

Not: Bu davet İNSAN OLMAYI SAMİMİYETLE ARZULAYANLAR İÇİNDİR. KATİLLERİNE AŞIK OLANLARA KİMSE YARDIM EDEMEZ ZATEN.)

 Bu yazı 5882 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI