Bugun...

Rahmi AKDAŞ
YüzYıl Önce/Yüz Yıl sonra
Tarih: 17-06-2014 09:45:00 Güncelleme: 17-06-2014 09:45:00


 

Bu ülke malumunuz, Osmanlı İmparatorluğu'nun kalıntıları üzerine kurulmuştur. Kurucu ideoloji, her ne kadar modernist anlayışa uygun görünse de, Osmanlının son iki yüz yılının "kaçırdığı medeniyet katarına dahil olma çabalarının HİBRİT anlayışından öteye geçememiştir. Bu durum kendi başına iyi veya kötü addedilemez. Tarihin akışını keyfimize göre değiştirmek mümkün olabilseydi, kutsal anlatılara da gerek kalmazdı, değil mi? Bu bağlamda, Mustafa Kemal ve öncü kadrosunun "radikal modernist anlayışla, sadece kapısına dayanabildiği evrensel medeniyete" neden hala uzak olduğumuz sorusu orta yerde durmakta. Maalesef.

 

Nesiller boyu katlandığımız onca meşakkate rağmen, yüz yıl önce bulunduğumuz yerde çaresizce debelenmekteyiz.

 

Biraz önce sabah haberlerinde izlediğim, çok yakınlarda kurulmuş  İstanbul'un İkitelli semtinde her yeri sel almış görüntülerin, aynı kepazelik düzeyinde seyreden dış politikamızla PARALEL olduğu aşikar. MONTAJ falan denecek hali de yok, ne olup bittiğini adam gibi anlayıp anlatmaya çalışan da. (ESER SAYIDA NAMUSLU, VİCDANLI HAKİKATLI İNSAN HEP VAR OLA GELDİ, AMA DİKKAT: ESER MİKTARDA! ÇÜNKÜ İNSAN YETİŞTİREN BİR ZİHNİYET HAKİM DEĞİL YAŞADIĞIMIZ DÜZENDE! TAM TERSİNE: YÜZ YIL ÖNCE OLDUĞU GİBİ, "KUL-TEBA-ÜMMET-CEMAAT/BİAT-AİDİYET" ZİHNİYETİYLE YÖNETİM BERDEVAM"...)

 

Her türlü soruna, aynı Osmanlının çöküş dönemindeki gibi "günü birlik" sözde çözümleri "asla liyakat sahiplerine başvurmaksızın" ahbap çavuşlar marifetiyle "uygular gibi yapmaya" devam etmekteyiz. Tabiatıyla hiçbir sorun hallolmadığından, kabahati "iç ve dış mihraklarda" bulup müttefik-vagon değiştirerek  DURMADAN YOLA DEVAM ETMEKTEyiz.

 

İktidarıyla muhalefetiyle tam bir ittifakla sürdürdüğümüz "DEVLET-İ EBED MÜDDET, HİKMET-İ HÜKÜMET-ULÜL EMRE İTAAT,vb. "Osmanlıyı çökerten  geçen yüzyılın hamaketini aşikar eden bir gösterge daha size: MUHALEFETİN ÇATI ADAYININ VASIFLARI!!...

 

İkinci Cumhuriyet (yoksa meşrutiyet mi? nitelik farkı yok aslında! aynı zihniyetin sadece kıyafetleri değişik uşaklarından bahsediyoruz!) birincisine rahmet okutacak gibi görünüyor. Rahmetlik birinci cumhuriyetin, ikircikli de olsa evrensel, laik bir yönelimi vardı. Artık o yükten kurtulduk evel Allah. Yozgat kökenli ehl-i tarik, meydanı o vakitler dar bulduğu için Mısır'a göç etmiş babanın Kahire doğumlu DEVŞİRME-ÖZEL EĞİTİMLİ-AMERİKANOFİL, LIGHT İSLAMCI "T.C.Devletinin güvenini haiz" Ekmeleddin İSLAMOĞLU beyefendi hazretlerini Cumhurbaşkanı adayı gösteren iki parti neden ayrı çatılar altında faaliyette bulunuyorlar biliyor musunuz? HEM SAĞDAN HEM SOLDAN AHMAK TOPARLAYIP, FAŞİZAN GİZLİ YÖNETİCİLERİ MARİFETİYLE GEÇEN YÜZYILIN İDEOLOJİSİNİ ALLAYIP PULLAYIP SÜRDÜREBİLMEK İÇİN! Bu rezilliğin "MEDENİYET KAYBININ TRAJİK SONUCU OLDUĞUNU; KİŞİLERİ İLZAM ETMEDİĞİNİ" belirterek elbette ki.

 

"Benzer şartlar benzer sonuçlar doğurur" Amma velakin, K.Marx'ın en çok atıf yapılan sözlerinden biri de sosyal bilimler açısından "iki kere ikinin her zaman dört etmediğine şöyle işaret eder: EVET, TARİH BAZEN TEKERRÜR EDER; FAKAT BİRİNCİSİ DRAM, İKİNCİSİ KOMEDİ OLARAK.

 

Birinci Cumhuriyet: Sosyalist, sosyal demokrat, liberal demokrat, demokrat, solcumtrak bir cumhurbaşkanı ortaya koyamıyor. Bu bir gerçeğe işaret etmekte. Birinci Cumhuriyet, Osmanlı'nın çöküş döneminin devamı olmaktan öteye gidemedi maalesef. Evrensel medeniyet ufkunu sebatla koruyamadı. Garplılaşayım derken, Yurtta da cihanda da  kapitalist-emperyalist sistemin (gah-i Alman, gah-i Amerikan odaklı) uydusu oldu. S.S.C.B.'nin uydusu asla değil ama, iyi komşusu; diğer komşu ülkelerle de ekonomik-kültürel işbirliği yapmak yerine: TAM BİR HAMAKETLE EMPERYALİSTTEN ÇOK EMPERYALİST ZİHNİYETİ İÇSELLEŞTİRMİŞ "YARALI BİLİNÇ'Lİ ŞİZOFREN" ZAVALLILIĞA TESLİM OLMASAYDI, Mustafa Kemal'in de çok istediği gibi  "FİNLANDİYA" modelini rahatlıkla kurabilirdi.

 

Bir Allah varsa, gelecek kuşaklara sabır metanet ihsan eylesin.

Amin.Bu yazı 6625 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI